«

»

Гру 14 2016

Print this Запис

Фольклорне свято «В ніч на Андрія твориться надія»

dsc07768Вже понад шість років при зразковому Музеї народного побуту Київщини Технолого-економІчного коледжу Білоцерківського національного аграрного університету діє фольклорна група, завданням якої є вивчення та відновлення народних звичаїв та обрядів. За цей час студенти дослідили з етнографічної літератури та записали під час експедицій цікаві матеріали, які стосуються традицій святкування календарних свят на Київщині. Ці матеріали лягли в основу сценаріїв фольклорно-етнографічних свят: «А вже весна, а вже красна», «Великдень. Велик день!», «Ой на Івана, ой на Купала», «Три празники в гості» та ін. Останнім доробком колективу стало фольклорно-етнографічне дійство «На Андрія твориться надія», присвячене звичаю святкування Калити.

Цього разу члени фольклорної групи завітали до гуртожитку №2 коледжу, де показали, як відбувалися Андріївські вечорниці ще зовсім недавно. Адже за спогадами жителів сіл Білоцерківського району “Калиту”, або як називали її в деяких населених пунктах Білоцерківщини, “Маланду” святкували ще в 60-х роках ХХ століття. Тут було все – і різні способи гадання, і «кусання» обрядового хліба-калити, і сміх, і жарти.

Головним атрибутом вечорниць була Калита. Її пекли з прісного тіста у вигляді тонкого коржа круглої форми з додаванням меду, маку, сушених вишень, щоб була смачною. Потім цей обрядовий хліб підвішували до сволока і учасники, сідаючи на коцюбу, «їхали» її кусати. Відкусити шматочок калити міг лише той, хто, незважаючи на жарти та дотепи молоді, не засміється.

Усі ці обрядодії із веселим запалом, сміхом та жартами виконували члени фольклорної групи. Привітною господинею Андріївських вечорниць була керівник зразкового Музею народного побуту Київщини, провідний бібліотекар Наталія Миколаївна Костенко. Вона розповіла про народні звичаї,  особливості свят Катерини та Андрія, та “приймала” молодь у “своїй хаті” для святкування, гадання та кусання калити. Глядачі дійства теж не залишилися осторонь і з ентузіазмом пробували свої сили як у танцях, жартах, так і  кусанні калити.

dsc07762 dsc07768 dsc07721 dsc07723 dsc07734 dsc07737 dsc07754 dsc07755

   

Permanent link to this article: https://www.kids-center.com.ua/folklorne-svyato-v-nich-na-andriya-tvorytsya-nadiya/

Коментарі до статті

  • ВКонтакті
  • Facebook
  • Звичайні коментарі до публікації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture.
Anti-spam image