«

»

Тра 05 2014

Print this Запис

Музеї Бойової слави – охоронці пам’яті про подвиг народу

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Пам'ять – це потужний чинник, завдяки якому людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою. Людська пам’ять здатна зберігати і відтворювати життєвий шлях попередніх поколінь. Адже кожен етап із життя народу залишає свій унікальний слід в історії. І саме музеї перетворюють швидкоплинне минуле у вічне.

Ми можемо пишатися тим багатющим надбанням, яке подвижницькою працею багатьох відомих і малознаних музейних працівників навчальних закладів нашої області вдалося зберегти від плюндрування, розкрадання й забуття для прийдешніх поколінь, світової культурної спільноти.

Роль музеїв закладів системи освіти є надзвичайно важливою для формування в кожної дитини глибокого розуміння її приналежності до українського народу й держави, віри в духовні сили нації, вміння правильно розуміти цінності та власну історію.

На даний час на Київщині на базі навчальних закладів функціонують 268 музеїв, серед яких 83 – це музеї широко-історичного та військово-історичного профілю, музеї бойової слави.

На базі музеїв навчальних закладів організовано роботу краєзнавчих гуртків, пошукових загонів, груп екскурсоводів, музейних рад, якими проводиться значна просвітницька робота, масові заходи з підготовки та   відзначення 70-ї річниці визволення Київщини від фашистських загарбників та Великої Перемоги. До такої діяльності залучено понад 4000 дітей,  учнівської та студентської молоді.

Досить цікавою є діяльність Музею бойової слави Бучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3, матеріали якого розповідають про бойовий шлях 74-ї стрілецької дивізії. Ця дивізія була сформована з особового складу 134 окремої бригади, стала кращим військовим з’єднанням 13-ї армії. А ще саме її війська з 6 на 7 листопада звільнила селище Буча від німецько-фашистських загарбників. Поштовхом до створення музею стали матеріали, зібрані учнями школи під час туристсько-краєзнавчих походів місцями бойової слави на території Київської області, України, а також листування та зустрічей з ветеранами Великої Вітчизняної війни.

Музей відвідали делегації студентів з Іспанії, Німеччини, учні шкіл різних куточків України. У музеї працюють учні-екскурсоводи, які займаються пошуковою роботою та опікуються ветеранами.

Великий розділ експозиції Краєзнавчого музею «Моя земля-земля моїх батьків» Требухівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Броварського району присвячено темі «Требухів у війні 1941-1945 років». Учнями цього навчального закладу зібрано матеріали про участь требухівців у бойових діях та військових операціях часів Великої Вітчизняної війни. Зокрема, про діяльність 1-го Харківського партизанського загону та 36-го Гвардійського бомбардувального полку, які розміщувалися на території Броварського району. У пошукових роботах юні дослідники описують події вересня-жовтня 1943 року, коли Требухів був центром бойових дій з визволення Києва, саме тут знаходився штаб 1-го Українського фронту.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Особливістю музею Бойової слави Білоцерківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій є те, що в ньому концентруються матеріал про родичів-ветеранів учнів саме цієї школи. Діти із задоволенням відшуковують матеріали про своїх родичів-ветеранів. Так, ними зібрано описи за темами: «Медаль дідуся на долоні онука», «Бойові ордени та медалі у моїй родині» тощо.

Одним із завдань для пошуковців є обов’язкове проведення польових експедицій місцями бойових дій на території рідного краю, розробка тематичних історико-краєзнавчих маршрутів, збір фото-, фоно-, кінодокументів, реліквій військової пори.

Так, юні пошуківці Грушівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Миронівського району протягом 2011-2013 років здійснили 9 походів місцями визначних боїв Київської області та України. Керівник музею та співпрацюють з Київською обласною спілкою ветеранів «Пошук» та Спілкою ветеранів Афганістану, спільно з якими відшуковують останки загиблих на Букринському плацдармі воїнів, встановлюють їх імена, знаходять їх рідних. Результати своєї роботи діти та їх керівник збирають у музеї Бойової слави «Букринський плацдарм».

На базі Литвинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Вишгородського району з 28 вересня 2007 року функціонує Музей партизанської слави.  На його базі одразу ж почав працювати пошуковий загін, який з перших днів свого існування активно проводив польові дослідження, пошукову й науково-просвітницьку роботу. З 2009 року пошуковий загін музею при Вишгородському районному центрі художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» отримав статус історико-краєзнавчого клубу «Легіон».

Клуб займається видавничо-поліграфічною і виставковою діяльністю, виробництвом і тиражуванням відео-, фото-  й кінопродукції. При підготовці екскурсій в музеї. «Легіонери» використовують неординарні підходи. Частина екскурсоводів переодягається в партизанський одяг і спілкується з відвідувачами від імені справжніх історичних осіб. Ці міні-спектаклі дозволяють більш цікавіше розповісти про нелегкі будні українських партизанів і людей, що проживали на окупованих територіях.

Історико-краєзнавчий клуб «Легіон» щорічно проводить тривалі експедиції по дослідженню партизанського руху на Україні та в Київській області. Проводяться дослідження інших історичних об’єктів, таких як КиУР (Київський укріплений район), місця боїв часів Великої Вітчизняної війни, масових поховань радянських і німецьких воїнів.

Активно просвітницькою роботу займається і Музей «Запам’ятай, товаришу!» Державного навчального закладу «Богуславський центр професійно-технічної освіти». Зокрема,  для учнівської молоді проводяться екскурсії, масові заходи, присвячені відзначенню днів Ветерана, Партизанської слави, Дню Перемоги тощо. На базі музею працює історико-краєзнавчий гурток «Спадкоємці».

DSC00206

Оформлення експозиції музею оригінальне, кожен її розділ супроводжується аудіозаписами, які підсилюють емоційне сприйняття матеріалів, експонатів та слів екскурсовода. Кожна деталь у художньому оформленні музею покликана допомогти прийдешнім поколінням зрозуміти і пропустити через свою свідомість трагедію війни та велич подвигу нашого народу.

З метою залучення молодого покоління до вивчення та збереження історичної спадщини свого народу, виховання молоді на прикладах героїчного минулого був заснований у 1981 році інженерно-педагогічним та учнівським колективом Білоцерківського вищого професійного училища будівництва та сервісу Музей народного подвигу. Поштовхом до відкриття музею стали матеріали, зібрані учнями училища під час туристсько-краєзнавчих походів місцями бойової слави радянського народу на території Київської області, України та Росії. Значно поповнили експозицію музею новими матеріалами також члени Білоцерківського туристичного клубу «Росич», які свого часу привозили матеріали з міст-героїв Бреста, Києва, Сталінграда, Севастополя, Москви тощо. Більше п’ятдесяти спогадів фронтовиків-ветеранів Великої Вітчизняної війни записані членами пошукової групи музею. При музеї існував також клуб інтернаціональної дружби, члени якого листувалися з багатьма професійно-технічними училищами колишніх союзних республік, з письменниками та журналістами, ровесниками з Болгарії, Угорщини, Чехословатчини, Німецької демократичної республіки.

Експозиція музею складається з трьох розділів: «Подвиг народу у Великій вітчизняній війні», «Воїни-інтернаціоналісти на землі Афганістану», «Подвиг ліквідаторів аварії на ЧАЕС».

Екскурсоводи-студенти училища розробляють тематичні екскурсії для різних категорій відвідувачів музею.

Серед юних музеєзнавців чимало переможців та призерів обласних та всеукраїнських етапів Малої академії наук України, краєзнавчих експедицій «Шляхами подвигу і слави», «Історія міст і сіл України», «Моя Батьківщина – Україна», «Мій рідний край» тощо.

Слід зазначити, що музеї багатьох закладів освіти є справжніми методичними центрами та пропагують форми своєї роботи не лише серед учнів та вчителів  школи, але й серед педагогічних працівників інших навчальних закладів району й області.

Людмила Дюдя,
методист відділу спортивного туризму і краєзнавства
КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини

 

   

Permanent link to this article: https://www.kids-center.com.ua/muzei-bojjovoi-slavy-ohoronci-pamyati-pro-podvyg-narodu/

Коментарі до статті

  • ВКонтакті
  • Facebook
  • Звичайні коментарі до публікації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture.
Anti-spam image